AnArCHiE

27. srpna 2007 v 20:17 | DaNNy |  *rUbRiKa BeZ nÁzWu*
ANARCHIE - slovo, které mnohým nahání strach. Synonymum pro nepořádek, chaos, zájmy, které na sebe narážejí, které vedou boj, kterým se nemůže podařit docílit harmonie.
Ale ANARCHIE je slovo řeckého původu a znamená bez vlády, nikoliv nepořádek a chaos.
Toto slovo, ač je v oficiálních a bulvárních médiích používáno právě jen pro svůj přenesený druhý význam, obsahuje ideu - vyjadřuje negaci souhrnu jevů dnešní civilizace, založené na utiskování jedné třídy druhou, negaci nynějích hospodářských systémů, negaci vlády a moci, policejně-byrokratické a buržoazně měšťácké politiky, měšťácké mravnosti, umění posluhujícího mocným. Groteskních mravů a zvyků, nebo ohavného pokrytectví, které minulost dala dnešní společnosti - zkrátka negaci všeho, co dnešní civilizace zahrnuje úctou.
Anarchisté od nikoho nepožadují podřízení se naší "ideji", ale pouze to, aby lidé přestali doufat v nějaké pozitivní změny, dokud se nechopí obrany svých práv, a tím i správy svých věcí sami. Anarchisté jsou přesvědčeni, že ani jiné cesty ke svobodě není.
ANARCHISMUS je svoboda. Svoboda od vůdců, od strany, od tyranů, od hierarchie, od ve jménu nejasných cílů. Anarchismus je svoboda vstupovat do pospolitostí kontrolovaných jejími členy. Anarchie je svoboda pro svobodu, která není svobodou moci jedněch nad druhými. To je anarchismus.
Anarchisté jsou proti všem vládám, protože věří, že svoboda a informovanost znamená konec nesvárů mezi skupinami a společenstvími. Anarchisté věří v individuální odpovědnost a ve spolupráci skupin tvořených svobodnými lidmi. Vláda znamená opak těchto ideálů, spoléhá na podvody, moc a násilí, kdy větina je kontrolována několika vyvolenými. Mení diferenciace mezi anarchisty je způsobena konkrétními podmínkami - zda tento hrubý a podvodný proces je naplněním takových vágních pojmů, jako jsou bohem daná práva krále, demokratické volby nebo lidová revoluční vláda. Odmítají jakoukoliv formu vlády, věří v řeitelnost problémů prostřednictvím svobodných lidských bytostí.
..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama